Vyšší gymnázium

O vyšším gymnáziu

Studium je na vyšším gymnáziu rozděleno do čtyř ročníků a to na ročník 10 až ročník 13. Studentům, kteří zde studují, je od 14 do 17 let.

Vyučovacím jazykem je angličtina a studenti, kteří přicházejí do vyššího gymnázia s nedostatečnou znalostí angličtiny, procházejí přípravným intenzivním jazykovým kurzem.

Na konci studia na vyšším gymnáziu ukončují studenti svoje působení v MIS mezinárodní zkouškou IGCSE. V rámci Českého programu čeští studenti pokračují v intenzivním ročním studiu na našem partnerském gymnáziu Trojská, kde se v česky mluvícím prostředí připravují na složení státní maturitní zkoušky.

Přivítání zástupce školy

Tohle je můj osmý rok na Meridian International School. Posouváme se dopředu a já se těším, že budu přispívat k pozitivní práci našich učitelů a vedení tak, abych pomohl Meridianu v rozvoji úspěšného, podporujícího studijního prostředí pro naše studenty; Richard Jackson

Director

Ze školního života

Novinky

Matematická soutěž Pangea

Matematická soutěž Pangea přináší žákům různorodé matematické úkoly, jejichž řešení je vybízí k pečlivé práci a k podávání co nejlepších osobních výkonů.

(Pokračování textu…)
read this article

Úspěch v mezinárodní soutěži INFOMATRIX

Meridian International School odbor ICT Robotický Club student Bartoloměj VYMĚTAL se zúčastnil  INFOMATRIX Robotic soutěže v Bukurešti .Navrhl robota, který můžete sledovat černou čáru a dokončit závodní okruh v co nejkratším čase . Bartoloměj získal bronzovou medaili v této soutěži .

read this article

Michal Hájek (Meridian International School): Modernizace osvětlení nám přinese třetinové úspory

Výměnou a modernizací zářivek si během letních prázdnin prošla mezinárodní škola Meridian International School se sídlem v Praze. Díky E.ON tak bude šetřit až třetinu ročních nákladů na svícení. Se zkušenostmi s výměnou se podělil její ředitel Michal Hájek.

DSC-0007

V samém srdci pražského ďáblického sídliště, ukrytá mezi vysokými paneláky, se nachází plně akreditovaná mezinárodní britská škola, kterou zná nejeden český, ale i zahraniční byznysmen či manažer. Právě sem totiž často míří jejich kroky, pokud zrovna pro své ratolesti hledají kvalitní vzdělání s drilem cizích jazyků.

„Nyní tu máme 400 dětí, ale mohli bychom jich mít daleko více, pokud bychom měli vyšší kapacitu. Poptávka převyšuje nabídku,” říká hned v úvodu rozhovoru ředitel Meridian International School Michal Hájek, který ji vede už 15 let, tedy od jejího vzniku.

Hned na to si ale povzdychne, že pro mezinárodní školy existují v Česku jiná kritéria než pro ostatní soukromé školy, a proto jeho organizace tak není příjemcem žádných státních podpor, což zvyšuje tlak na kontrolu financí. A tak i přes roční školné pohybující se v rozmezí od 150 až 190 tisíc korun musí vedení školy přemýšlet o každé koruně. I proto se letos v létě rozhodli k výměně více než 500 zářivkových trubic od společnosti E.ON.

„Návratnost investice je tři roky, poté by se mělo ročně ušetřit zhruba 30 procent nákladů na elektřinu potřebnou ke svícení,” vypočítává Michal Hájek ve svém ředitelském křesle. A hned na to dodává, jak náročný byl celý proces výměny a kde v ní udělali chybu, kterou už by dnes neopakovali.

V rámci energetických úspor jste letos prošli kompletní výměnou světelných trubic, kterých bylo dohromady 518, za modernější a úspornější. Jak byl celý proces výměny osvětlení náročný v podmínkách běžného školního roku?

Pokud jde o celý proces, měli jsme ho v plánu zvládnout během dvouměsíčních letních prázdnin. Vše se ale nakonec finalizovalo až v září, takže některé dokončovací práce probíhaly už v průběhu školního roku, s čímž jsme se ale také poprali zejména víkendovými pracemi.

Čím byla prodleva způsobena?

Jednak to bylo tím, že nešlo o jednoduchou výměnu zářivek, ale vzhledem k tomu, že jsou modernější a úspornější, bylo potřeba vyměnit i jejich startéry a často i přetrasovat kabeláž.

Ve vašem případě nebyl ale průběh prací úplně bezproblémový, že?

Jelikož jsme mezinárodní soukromou školou a od státu se nám oproti jiným školám žádné podpory nedostane, a i když nám platí rodiče dětí školné, stále musíme sledovat finance a šetřit každou korunu.

E.ON nám všechny trubice a další potřebné věci dodal a nabízel nám i jejich samotnou výměnu, která by vyšla na zhruba 30 tisíc korun. Nám se to zdálo moc, tak jsme si vybrali menší a levnější firmu, která nebyla spjatá s E.ONem. Ta nám za výměnu nabídla poloviční cenu.

DSC-0002

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3,5 roku. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce.

Jenže výměna trubic není tak banální věcí, jak by se mohlo laikovi zdát. Proto je potřeba, aby firma odváděla opravdu kvalitní práci a měla s tím zkušenosti, jinak se vše protáhne. To se nám přesně stalo.

Jaké v tom vidíte ponaučení?

To je jednoduché – raději si připlatit a mít vše hotovo kvalitně a zároveň v termínu. Dnes už bychom nabídku E.Onu určitě přijali.

Na kolik vás vůbec celá investice do modernizace trubic vyšla?

Jednalo se dohromady o 250 tisíc korun. Návratnost investice je tři roky, poté by se mělo ročně ušetřit zhruba 30 procent nákladů na elektřinu potřebnou ke svícení. Nyní máme s E.ONem domluvený splátkový kalendář na zmiňované tříleté období.

A kolik vás zhruba stojí elektřina ročně, když zde máte tři budovy, pokud správně počítám?

Za elektřinu měsíčně platíme něco kolem 50 tisíc korun. Modernizace zářivek se určitě projeví i vzhledem k tomu, že v Česku během školního roku moc slunečných dní není. A i když jsou, ve třídách je často i tak nutné svítit, aby děti dobře viděly na učebnice a nekazily si oči.

A s novými trubicemi se zlepšily světelné podmínky?

E.ON nám samozřejmě dodal certifikované trubice do kanceláří a do škol. Je to opravdu znatelný rozdíl. Staré trubice byly matné a světelné podmínky tak byly určitě horší. A když nebyly matné, tak naopak svítily moc. To bylo nepříjemné, osobně nemám tak agresivní světlo příliš v lásce.

Jaký je vlastně vztah žáků a studentů vaší školy k životnímu prostředí? Chápou, proč k výměně došlo?

Děti i jejich rodiče to vnímají velmi pozitivně. E.ON vytvořil edukativní akci, kde jsme všem ukázali, jak ekonomické přínosy celého projektu, tak i jeho příspěvek k lepšímu životnímu prostředí a pro dobro naší planety.

Žáky v tomto duchu vychováváme kontinuálně. Teorie ale nestačí, samozřejmě je pak důležité jít příkladem. Což jsme právě teď učinili díky E.ONu.

Je to váš jediný takový projekt, kterým se snažíte uspořit na nákladech za energie, nebo máte či chystáte i jiné projekty? Například oblíbené a dnes už běžné solární panely.

O podobných projektech uvažujeme, jelikož, jak jste správně uvedl, nejde jen o ekologickou stránku věci, ale také o ekonomickou. A my jako škola bez jakékoliv státní podpory si finance musíme neustále hlídat, abychom na sebe dokázali vydělat.

Problémem ale je, že i kdybychom moc chtěli rozjet některé další projekty typu těch solárních, nemáme na to kapacity. Naší hlavní náplní je vzdělávat, tomu věnujeme čas a na to jsme odborníci.

e.on

Řešením by tedy mohl být v uvozovkách energetický manažer, který by měl přehled a se vším vám pomohl?

V podstatě ano. Máme možná přehled o dostupných technologiích na trhu, už ale neznáme detaily – jaké přesně jsou možnosti či typy daných zařízení, co je nejvhodnější právě pro naši organizaci, jak s novými technologiemi přesně pracovat, jak je nastavit a podobné věci. A pak každý takový projekt zabírá čas a my musíme řešit běžný chod školy. Teď nás například čeká přístavba pater na našich budovách.

Solární panely tam tedy nebudou…

Dávalo by to smysl, ale zatím je to jen ve fázi úvah kvůli naší kapacitě. Je třeba si uvědomit, že takové stavby je třeba pečlivě plánovat a připravovat se na ně. Stavba takového rozsahu může probíhat defakto jen o prázdninách, tedy dva měsíce v roce.

Tím bych se chtěl omluvit i obyvatelům sídliště, kteří tu už několik let v řadě musí o prázdninách trpět stavební ruch. Na druhou stranu si mohou být jisti, že zbylých 10 měsíců v roce se tu nic dít nebude.

A jak jste se vypořádali s výměnou trubic?

Na tom jsme se domluvili právě s E.ONem, který nás oslovil, vše vysvětlil a předložil nabídku, která pro nás byla zajímavá. Navíc nás i samotné děti edukoval, co se týče úspory energií.

Postarali se tedy o vše a my nemuseli nic řešit. Museli jsme se jen rozhodnout, jestli je pro nás nabídka zajímavá. Jen jsme si situaci následně sami zkomplikovali rozhodnutím vybrat si jinou firmu pro samotnou instalaci. Vše mohlo od začátku proběhnout hladce. Alespoň jsme se poučili pro příště.

Zdroj: https://www.byznys-energie.cz/clanek/michal-hajek-meridian-international-school-modernizace-osvetleni-nam-prinese-tretinove-uspory

read this article

Blog

Galerie

Co o nás říkají rodiče?

Myslím, že MIS připravuje děti na život velmi dobře. Učí se zde, aby se respektovali nejen navzájem a i jiné kultury a také aby si udržovali své vlastní tradice. Učební osnovy jsou taktéž opravdu dobře narženy. Moje dcera získala spoustu znalostí, co by nezískala na jiných školách.

person photo

Today a proper education is a basic necessity. At the same time the prime focus is on building great citizens of tomorrow. Meridian has an inclusive culture which fosters compassion and instills responsibility in the growing process of the children. Thanks to the director, the management, the staff and all of the meridian family which has well established governance system, that supports the wholesome development.

person photo

Co mne v Meridianu naučili?

Person photo

Jednou z věcí, které si na Meridianu opravdu cením je edukační systém. Výuka je hodně rozdílná od mých předchozích škol a opravdu se mi líbí, jak to tu funguje. Dále si velmi cením učitelů, kteří mají dobrý smysl pro to, co je pro studenta důležité. Studenty na Meridianu zbožňuji. Jako takzvaná Head girl mám nyní na starost všechny studenty a musím říct, že je úžasné vidět, ja se zde k sobě lidé chovají.

Person photo

Meridian mám velmi rád, protože, když jsem přijel z Indonésie, cítil jsem se osamělý, ale rychle jsem zde našel mnoho nových kamarádů a učitelé byli velmi nápomocní. Škola mi hodně rozšířila znalosti a dala mi dobrou budoucnost, protože budu schopen studovat na zahraniční univerzitě. Velmi si této zkušenosti cením, protože to byly zatím nejlepší 3 roky mého života.

Person photo

Na Meridianu si velmi vážím učitelů. Jsou velmi milí a svědomití a pomáhají nám se vším co potřebujeme, například pokud si nevíme rady s úkolem nebo školní prací. Jsou tu vždy pro nás. Mám samozřejmě také rád ostatní studenty, s mnohými jsme se stali dobrými kamarády. Mimo školu jsou všichni milí, nemáme tu žádnou diskriminaci a pomáháme si se vším, co je třeba.

Náš kampus

Náš kampus je rozdělen do dvou budov, které jsou od sebe vzdálené jen 200 metrů. Menší děti jsou spolu a větší studenti jsou spolu.